Piątek 23 czerwca 2017 roku – ten dzień z całą pewnością przejdzie do historii Lubniewic. Na wyjątkowość tej daty nałożyło się kilka wydarzeń. Pierwsze – uroczyste otwarcie nowego boiska. Drugie – zakończenie roku szkolnego. Trzecie – pożegnanie uczniów trzecich klas gimnazjum. Uroczystości rozpoczęły się o godz.8.00 mszą świętą odprawioną przez proboszcza Antoniego Bołbota, po której młodzież wraz z nauczycielami i rodzicami przeszła do hali sportowej, w której zgromadzili się już zaproszeni goście. Całość imprezy poprowadziła Pani Dyrektor Renata Kaczmarek. Po krótkim powitaniu wszystkich obecnych na sali wprowadzono poczty sztandarowe. Bardzo wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. 

Następnie Pani Dyrektor przedstawiła i serdecznie przywitała gości, wśród których znalazły się osoby wyjątkowe m. in. Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pracownik tegoż ministerstwa Paweł Ludniewski.  Należy wymienić także: Tomasza Jaskułę – Burmistrza Lubniewic, Roberta Palucha – Wicewojewodę Lubuskiego, Adama Basińskiego – Starostę Powiatu Sulęcińskiego,  księdza Antoniego Bołbota, Zastępcę Burmistrza Lubniewic Katarzynę Szczepańską, przewodniczącą Rady Miejskiej w Lubniewicach – Katarzynę Sowę. Pośród znamienitych gości znaleźli się również: Zdzisław Czyrka – Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Tadeusz Pietrucki – Prezes CZG12, Ireneusz Góra – trener kadry Postomia Sulęcin, Wojciech Chochowski – Prezes Lubniewickiego Towarzystwa Sportowego „Aktywni”, Leszek Kułak– wykonawca boiska, olimpijczycy: Dariusz Goździak i Laura Walicka. W uroczystości udział wzięli radni naszej gminy, sołtysi, mieszkańcy, rodzice uczniów i nauczyciele oraz pracownicy Zespołu Szkół Samorządowych w Lubniewicach. Po ceremonii powitania głos zabrał Burmistrz Tomasz Jaskuła, który składając Pani Minister Rafalskiej podziękowania za pomoc w budowie boiska, złożył na jej ręce piękny bukiet kwiatów. Tego dnia kwiaty od Pana Burmistrza otrzymała również Pani Dyrektor Renata Kaczmarek oraz Pani Danuta Janowicz, która w tym roku pożegnała się ze szkołą. Po czterdziestu latach pracy z dziećmi Pani Janowicz odeszła na emeryturę żegnana przez szkolną społeczność owacjami na stojąco. Wśród licznych przemówień nie zabrakło wystąpienia Pani Elżbiety Rafalskiej, która podziękowała za zaproszenie do Lubniewic, wspomniała, że nie mogła sobie odmówić przyjemności przyjazdu do nas w tak ważnym dniu. W dalszej części uroczystości nastąpiło przejście z hali na teren boiska w celu uroczystego otwarcia boiska. Aktu przecięcia wstęgi dokonały osoby: Elżbieta Rafalska, Tomasz Jaskuła,  Robert Paluch, Renata Kaczmarek, Józef Kruczkowski oraz starosta Adam Basiński, natomiast poświęcenia boiska dokonał ks. Antoni Bołbot. Następnie Pan Dariusz Goździak, Laura Walicka wraz z Panem Burmistrzem odsłonili tablicę z nazwą obiektu : Boisko Wielofunkcyjne im. Lubniewickich Olimpijczyków. Warto wspomnieć, że jak dotąd gmina Lubniewice ma ich troje:

1.Tomasz Blatkiewicz – Ateny 2004 – pchnięcie kulą – złoto, rzut dyskiem -złoto

    Pekin 2008 – pchnięcie kulą – srebro, Londyn 2012 – rzut dyskiem – brąz

2.Dariusz Goździak – Barcelona 1992 – Pięciobój  Nowoczesny (drużynowo) – złoto

3.Laura Walicka – Austria 2017 – narciarstwo biegowe – złoto.

Po tak uroczystym akcie otwarcia boiska powróciliśmy do hali w celu podsumowania roku szkolnego. Pani Dyrektor wraz z Panią Katarzyną Szczepańską wręczyły nagrody tym uczniom, którzy napracowali się najbardziej. Tytuł Prymusa Szkoły Podstawowej 2016/2017 otrzymał Maciej Jurczyk – średnia 5,5, zachowanie wzorowe,  natomiast tytuł Prymusa Gimnazjum 2016/2017 – Szymon Cieciura – średnia 5,79, zachowanie wzorowe. W  Konkursie Ortograficznym o Nagrodę Burmistrza Lubniewic zwyciężyły uczennice: Alicja Przybyłek – szkoła podstawowa,

Julia Tyczyńska – gimnazjum. Przyznano także 18 stypendiów. Stypendia naukowe otrzymali : Maciej Jurczyk, Maciej Siwiński, Jakub Jagiełło, Igor Kononowicz, Jakub Boruta, Milena Weryńska, Szymon Cieciura, Patryk Mówiński, Julia Tyczyńska, Karolina Biegowska, Maciej Jagiełło, Martyna  Czech. Wręczono również 4 stypendia sportowe : Beacie Kamienicznej, Krzysztofowi  Dzikowskiemu, Alicji Jarzynie i Michałowi Bilonowi. Tomasz Środa i Paweł Żagiel otrzymali stypendia artystyczne za nominacje do etapu wojewódzkiego w Konkursie Recytatorskim „Pro arte”. Pan Marek Bartkowiak Wiceprzewodniczący Rady Gminy Bledzew wręczył stypendium naukowe Anecie Musiałowskiej – średnia 5,08, zachowanie wzorowe, Martynie Czech – średnia 5,0, zachowanie bardzo dobre oraz pamiątkowe długopisy Hubertowi Badowskiemu, Oliwii Seweryn i Jakubowi Bartkowiakowi. Nagrodami uhonorowano również najlepszych sportowców: Beatę Kamieniczną – V m-ce w Finale Wojewódzkim w lekkoatletyce w biegu na 60 metrów, Krzysztofa Dzikowskiego – VII m-ce w Finale Wojewódzkim w lekkoatletyce w biegu na 600 metrów, Michała Bilona – I m-ce w Finale Wojewódzkim w lekkoatletyce w skoku w dal, Alicji Jarzynie – IV m-ce w Finale Wojewódzkim w lekkoatletyce w pchnięciu kulą. Co roku przyznawana jest również nagroda za najlepszy wynik z egzaminu gimnazjalnego. Tegorocznym zwycięzcą został Maciej Jagiełło, który uzyskał średni wynik ze wszystkich części – 92,33. Wszystkim uczniom wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Po tej części nastąpiło wyprowadzenie sztandarów i pożegnania gości. Natomiast uczniowie szkoły podstawowej udali się do klas, aby odebrać od swych wychowawców świadectwa, a gimnazjaliści przeszli do auli, aby godnie pożegnać trzecioklasistów. Podczas tej części nie obeszło się bez łez. Były podziękowania, przeprosiny, słowa wdzięczności. Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że ci uczniowie wypracowali w powiecie najlepszy wynik z egzaminu gimnazjalnego. I to z  każdej części! Gratulacje dla nauczycieli i dla uczniów. No cóż…nic nie może przecież wiecznie trwać. Są powitania i rozstania…Naszym absolwentom życzymy wszystkiego najlepszego w nowych szkołach. Wspominajcie nas dobrze. Uważajcie na siebie. Powodzenia. Po ciężkiej całorocznej pracy mamy nareszcie wakacje. Udanego wypoczynku.

Dodała: Ewa Młyńczyk